Menü
ÜYELİK İŞLEMLERİ
Sepetim

Kral Öldü Yaşasın Kral

Yayınevi : Timaş Tarih
Yazar : Ali Akyıldız
Barkod : 9786050842852
Ürün Kodu : 15201.01.5378
Sayfa Sayısı : 512
525,00 TL
750,00 TL
%30
İndirim
Beğen

Tükendi

Gelince Haber Ver
Paylaş
Fiyat Alarmı Tavsiye Et
Kral Öldü Yaşasın Kral

'Âşık-ı sâdıkda dîl birdir olur mu yâr iki
Hiçbir taht üstünde mümkün müdür hünkâr iki”
II. Selim

Kral Öldü, Yaşasın Kral: Osmanlı’da Cülus, Veraset ve Meşruiyet kitabı, Osmanlı tarihi alanında özellikle birinci el kaynakları kullanarak yaptığı emsalsiz çalışmalarla tanıdığımız Prof. Dr. Ali Akyıldız’ın yıllarca emek verdiği bir çalışmanın ürünü.
Kral Öldü Yaşasın Kral, Osmanlı padişahlarının tahta oturmaları ve ardından iktidar değişikliğine bağlı olarak gerçekleştirilen bazı uygulama ve ritüellerin incelendiği bu kitap, konuyu imparatorluğun başlangıcından sonuna kadar bir bütünlük içerisinde ele alan yegâne çalışmadır. Konunun bu şekilde bütüncül ve uzun periyotlu bir yöntemle incelenmesinin, hanedanın 600 yılı aşan tarihi boyunca teşrifat kurallarının ve müesseselerin gelişimine paralel olarak cülus ve cülus ritüellerinde ortaya çıkan değişim ve kırılma noktalarının daha rahat görülmesini sağladığı ve problemi anlama ve anlamlandırma açılarından uygun bir yaklaşım olduğu söylenebilir. Öte yandan konuyu ana hatlarıyla ele alan bu çalışma bundan sonra yapılacak daha derinlikli akademik araştırmalara zemin hazırlaması nokta-i nazarından da büyük bir öneme sahiptir.
Tamamı renkli resimli, sert kapak ve prestij boy özelliklerine sahip bu eser, imparatorluğun en çalkantılı dönemlerinden en gösterişli dönemlerine kadar aksatılmamış, saltanatın en önemli göstergelerinden sayılan tahta çıkış töreni 'cülus” kavramı bağlamında Osmanlı tarihine farklı bir açıdan bakmanızı sağlayacak.

Kral Öldü Yaşasın Kral
Sayfa Sayısı
512
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.