Menü
ÜYELİK İŞLEMLERİ
Sepetim

Kısa Soğuk Savaş Tarihi

Yayınevi : Timaş Tarih
Barkod : 9786050833195
Ürün Kodu : 15201.01.5018
Sayfa Sayısı : 512
192,50 TL
275,00 TL
%30
İndirim
Beğen

Tükendi

Gelince Haber Ver
Paylaş
Fiyat Alarmı Tavsiye Et
20. yüzyılın ortalarında insanlık, II. Dünya Savaşı denen altı yıl sürmüş bir kâbustan kurtulmuştu. Ama gökyüzünde karanlık bulutlar dolaşmaya devam ediyordu. Bu kez dünya farklı bir kavramla tanıştı: Soğuk Savaş. ‘Baltıklardan Adriyatik’e uzanan Demir Perde’ ile ayrılan dünya kırk beş yıl boyunca topyekûn yok olma tehdidinin altında yaşadı.

Bu kırk beş yılda insanlık Sovyet gulaglarında milyonlarla ifade edilen sayıda canını yitirdi, Amerikan Mc Carthyciliği döneminde cadı avına maruz kaldı, 38. Paralelle ayrılan Kore’de kendisiyle hiç ilgisi olmayan bir davada kanını akıttı, Berlin’de bir duvarın arkasına hapsoldu, Küba’da tırmanan krizle nükleer yok oluşun eşiğinden döndü, Vietnam’da girdiği bataklıktan yıllarca çıkamadı, iki kutup arasına sıkıştırılmaya isyanını çiçek çocuklarla, Beatles’la, rock and roll’la haykırdı, uzaya çıktı, Ay’a ayak bastı, Polonya’da, Macaristan’da, Çekoslovakya’da yeşeren 'bahar” ümitlerinin solduğunu gördü. Ve nihayet bir duvarın yıkılışı bu devrin sonunu getirdi.

İlkin Başar Özal Kısa Soğuk Savaş Tarihi’nde 1945-1990 yılları arasını adeta bir kameranın vizöründen aktarır gibi canlı bir anlatımla sunuyor. Dönemler arası bağlantılar kurarak geçmiş’le gün’ü bir araya getiriyor.
Sayfa Sayısı
512
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.